Den 4. marts er en dag fyldt med aktiviteter i Helsingør Domkirke. Tidligere på dagen, kl. 14:00, kan du deltage i en fælleslæsning, hvor der læses højt fra en novelle og et digt. Dette er en unik mulighed for at dele tanker og refleksioner med andre i en afslappet atmosfære, mens du nyder en kop kaffe eller te. Der kræves ingen forberedelse, og alle er velkomne til at deltage.
Fejring af Johannes Johansens 100-års fødselsdagSenere på dagen, kl. 19:30, markeres 100-års fødselsdagen for Johannes Johansen, en elsket salmedigter og tidligere biskop i Helsingør. Arrangementet byder på fællessang af mange af Johansens kendte salmer, som "Det dufter lysegrønt af græs" og "Du, som har tændt millioner af stjerner". Her vil fhv. biskop Lise-Lotte Rebel og fhv. domorganist Bo Grønbech dele anekdoter om deres samarbejde med Johannes Johansen.
Begge arrangementer kræver ingen entré, og alle er velkomne til at deltage. Det er en oplagt mulighed for at opleve fællesskab og fordybelse i Helsingør Domkirke.
Praktisk informationDato: Tirsdag 4. marts 2025
Tid: Fælleslæsning kl. 14:00, Fejring af Johannes Johansen kl. 19:30
Sted: Helsingør Domkirke, Sankt Olai Kirke, Sct. Annagade 12, 3000 Helsingør
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her