Oplev naturen på en ny måde, når du deltager i den guidede svampetur ved Gurre Sø. Turen starter kl. 13:45, hvor deltagerne vil blive taget igennem forskellige skovtyper. Her vil guiderne forklare om svampenes levesteder og give praktiske tips til, hvordan man kan finde og genkende spiselige svampe.
Lær om svampenes verdenUndervejs på turen vil guiderne dele deres viden om svampe, herunder kendetegn, levesteder og små tips til, hvordan man kan tilberede og gemme svampene, så smagen kan nydes senere på året. Deltagerne vil også få forklaret, hvorfor der ikke er grund til at være bange for at røre ved svampe.
Arrangementet er åbent for alle, uanset om du er nybegynder eller har erfaring med svampejagt. Det er en fantastisk mulighed for at lære mere om naturen og få en dejlig dag ude i det fri.
Praktisk information
Dato: Fredag 9. oktober 2026
Tid: Kl. 13:45
Sted: Gurre Sø, Esrumvej 367, 3000 Helsingør
Entré: 350 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her