Hobrovej 14 i Helsingør er solgt for 4.513.000 - se køberen og 3 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Helsingør og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Helsingør følger boligmarkedet i og omkring Helsingør. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Hobrovej 14 solgt for 4.513.000 kr.

Boligen overtages af Mathias Hagemann-Nielsen og Sarah-Julia Muller den 12. maj. Køberen har betalt 4.513.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 40.658 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.000.000 og boligen er derfor handlet til 126% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 111 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 577 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Estate Helsingør - Morten Friis

Fenrisvej 16C solgt for 3.680.000 kr.

Boligen overtages af Jon Klitgaard Kondrup og Judy Marhauer den 29. april. Køberen har betalt 3.680.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 32.566 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.600.000 og boligen er derfor handlet til 130% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 113 kvm. og er opført i 1972. Grunden er på 468 kvm.

Boligen er solgt af Lokalbolig Helsingør/Espergærde

Bragesvej 19, st. th solgt for 1.265.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 1.265.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.111 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 640.000 og boligen er derfor handlet til 98% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 45 kvm. og er opført i 1921. Grunden er på 10.959 kvm.

Boligen er solgt af Lokalbolig Helsingør/Espergærde

Snerlevej 54, 1. mf solgt for 1.150.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 30. april. Køberen har betalt 1.150.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 31.944 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 450.000 og boligen er derfor handlet til 156% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 36 kvm. og er opført i 1965. Grunden er på 22.675 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Helsingør

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk