Grønland har gennem historien været genstand for mange videnskabelige ekspeditioner. Disse ekspeditioner har ikke blot givet os viden om Grønlands natur og kultur, men også om de udfordringer, der har præget de forskere, som har arbejdet i det barske klima. Foredraget vil kaste lys over, hvordan disse opdagelser har påvirket Grønlands befolkning, samfund og dets placering i Rigsfællesskabet samt globalt.
Aktuel forskning i GrønlandEfter en pause vil der være fokus på aktuel forskning i Grønland, med særligt henblik på afsmeltningen af Indlandsisen. Foredraget vil undersøge, hvor hurtigt isen smelter, og de konsekvenser, det har for det globale havniveau. Deltagerne vil få indsigt i de mekanismer, der både påvirker og påvirkes af Indlandsisen, og hvordan bevægelser i undergrunden under isen spiller ind.
Arrangementet streames live fra Aarhus Universitet som en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab". Serien arrangeres af Aarhus Universitet og udbydes i samarbejde med værter i en række byer, med støtte fra Carlsbergfondet.
For yderligere information om foredraget, billeder og pladsreservation, kan du besøge dette link. Følg også foredragenes nyhedsbrev eller sociale medier for at modtage bonusmateriale og information om kommende foredrag.
Praktisk Information
Dato: Tirsdag 11. marts 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Kulturhus Nordvest, Abildgaardsvej 2, 3000 Helsingør
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her