Tirsdag aften klokken 22.24 blev en 46-årig mand fra Helsingør standset af en patrulje på Rolighedsvej. Manden blev sigtet for spirituskørsel efter en alkometertest viste en promille på 2,12. En gentagelse af testen et kvarter senere viste en promille på 2,10.
Seneste opdateringer fra Nordsjællands Politi på X: Euforiserende stoffer, spritkørsel og vigepligt, der ikke blev overholdt. Her er et uddrag af døgnrapporten. https://t.co/eZxK1ZV2H5
En 36-årig mand fra Helsingør blev klokken 19.55 sigtet i Hillerød for at være i besiddelse af cannabis. Politiet har ikke frigivet yderligere detaljer om hændelsen.
Politiet i Helsingør blev første gang kaldt til Holger Danskes Vej klokken 22.16, hvor de anmodede beboerne om at skrue ned for musikken. Anmodningen blev dog ikke efterlevet, hvilket resulterede i, at patruljen måtte returnere til adressen klokken 00.11.
Politiet i Helsingør traf klokken 11.55 en 29-årig mand, der optrådte aggressivt og blev vurderet til at være påvirket af stoffer. Ved en visitation fandt politiet manden i besiddelse af en større mængde hash, kokain og Tramadol.
En patrulje stoppede klokken 22.00 en 39-årig mand fra Helsingør på Stationsvej i Værløse. Manden virkede nervøs ved politiets tilstedeværelse, hvilket førte til en visitation.
Under vejarbejde på Ørebakken i Helsingør blev en gasledning skåret over klokken 07.55. De relevante instanser blev straks tilkaldt for at lukke for gassen, hvilket medførte en midlertidig indstilling af arbejdet.
Politiet modtog klokken 13.44 en anmeldelse om et butikstyveri, der fandt sted i Føtex på Stürups Plads i Helsingør. En 38-årig udenlandsk mand blev anholdt efter at have stjålet to rygsække og passeret kasselinjen uden at betale.
En 53-årig mand fra Helsingør blev taget i at stjæle fra udendørsarealet ved Rema 1000 på Esrumvej. Tyveriet fandt sted klokken 15.30, hvor manden stjal fire krukker, en pakke ferskner og en bakke æbler.
En 25-årig mand fra Hørsholm blev sigtet i Helsingør klokken 16.19, da han blev stoppet af politiet på Kongevejen. Manden kørte en personbil, mens han var påvirket af cannabis, og det blev hurtigt klart for betjentene, at han heller ikke havde førerret.
En patrulje traf to personer i en bil på en parkeringsplads ved Snekkersten Station klokken 11.07. Bilen lugtede kraftigt af hash, hvilket førte til, at personerne blev sigtet og visiteret.
Seneste opdateringer fra NordsjællandAnklager på X: Retten i Helsingør har i dag idømt 5 yngre mænd ubetinget fængsel mellem 60 dage og 3 mdr. To af dem for trusler. En af dem for trusler og fareforvoldelde. To af dem for trusler og vold. En blev tillige tildelt en advarsel om udvisning. #anklager ^CRA
På denne side kan du som borger i Helsingør og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Nordsjællands Politi, beredskab og andre relevante instanser, så du får et overblik over, hvad der sker i dit nærområde.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, så du kan følge med i politiets daglige arbejde og indsats i Helsingør og omegn.
Vores nyheder dækker typisk hændelser, hvor alarm 112 er blevet kontaktet, og hvor myndighederne har været til stede for at sikre tryghed og sikkerhed for borgerne. Vi lægger vægt på at formidle saglig og korrekt information, baseret på officielle kilder og udmeldinger fra politi og beredskab.
Siden opdateres løbende med nyt om, hvad der sker i dag og de seneste døgn, så du altid kan holde dig orienteret om aktuelle hændelser i lokalområdet.