Ældre kvinder fra Helsingør udsat for bedrageri

dato

To ældre kvinder fra Helsingør-området har for nylig anmeldt bedrageri til politiet efter besøg af to kvinder, der udgav sig for at være fra et rengøringsfirma.

Den første hændelse involverede en 94-årig kvinde fra Snekkersten, som torsdag morgen fik besøg af to kvinder, der påstod at være fra et rengøringsfirma, der normalt kom på hendes adresse. Efter besøget opdagede den 94-årige kvinde, at der manglede penge fra hendes pung.

En lignende hændelse blev anmeldt af en 87-årig kvinde fra Helsingør. Hun modtog besøg af to kvinder, der sagde, de skulle gøre rent. Under besøget begyndte den ene kvinde at støvsuge, mens den anden gik ind i et andet værelse. Efter at de to kvinder havde forladt lejligheden, opdagede den 87-årige kvinde, at hun manglede nogle smykker og et ur.

Politiet efterforsker nu sagerne, hvor de to kvinder mistænkes for bedrageri mod de ældre kvinder i Helsingør-området.

Kilde: Nordsjællands Politi
Mest læste artikler