Sommervejret er lig med boliger, der er nemme mål for ubudne gæster, fordi mange glemmer at låse døre og lukke vinduer.
Rigspolitiet oplyser på Twitter, at flere personer er blevet kontaktet via Facebook Messenger af svindlere. Svindlerne påstår, at personen har ansøgt om et lån blot ved at have 'liket' et opslag om lån. Personen skal derefter sende personlige oplysninger, som for eksempel NemID, for at kunne annullere lånet.
Hvad kan tage din opmærksomhed, når du kører bil?
På denne side kan du som borger i Helsingør og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Nordsjællands Politi, beredskab og andre relevante instanser, så du får et overblik over, hvad der sker i dit nærområde.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, så du kan følge med i politiets daglige arbejde og indsats i Helsingør og omegn.
Vores nyheder dækker typisk hændelser, hvor alarm 112 er blevet kontaktet, og hvor myndighederne har været til stede for at sikre tryghed og sikkerhed for borgerne. Vi lægger vægt på at formidle saglig og korrekt information, baseret på officielle kilder og udmeldinger fra politi og beredskab.
Siden opdateres løbende med nyt om, hvad der sker i dag og de seneste døgn, så du altid kan holde dig orienteret om aktuelle hændelser i lokalområdet.